Czy można samodzielnie złożyć drona?

Comment

TECHNIKA

Na Polskim rynku dostępna jest znaczna ilość modeli niewielkich bezzałogowych statków powietrznych, które zwykło się określać mianem dronów. Dla pasjonatów wykonywania intrygujących zdjęć i nagrań z lotu ptaka oferowane produkty są jednakże często niewystarczające, jako że charakteryzują się one niewielką zwrotnością, prędkością maksymalną, czy w końcu zasięgiem.

Aby rozwiązać ten problem wystarczy wyłożyć kilka tysięcy złotych więcej niż przewidywaliśmy i nabyć bardziej zaawansowany model dostępny w sklepach np. www.rendos.pl …, lub też zabawić się w złotą rączkę i złożyć drona samodzielnie!

Zadanie to nie jest tak trudne jakby się wydawało. Aby się go podjąć, na początku należy dokładnie przestudiować zasoby Internetu celem dokładnego poznania zasady działania omawianych statków powietrznych. Warto bowiem wiedzieć ilu śmigieł będziemy potrzebować, by w powietrze wzbił się dron o określonej wadze.

Niezwykle istotne jest także połączenie poszczególnych komponentów tak, aby utworzyły one aerodynamiczny i wydajny układ (najpopularniejsza obecnie jest konfiguracja X opierająca się na zastosowaniu czterech śmigieł oraz pozwalająca umieścić w środkowej części szkieletu aparat lub kamerę).

Kolejnym krokiem na drodze do budowy własnego drona jest skompletowanie wszystkich niezbędnych elementów składowych oraz akcesoriów dodatkowych. Najprostszy statek stworzymy nabywając w sklepach modelarskich śmigła, silniki, płytkę sterującą, nadajnik, odbiornik i ramę. Pokusić się oczywiście możemy o znaczne zwiększenie poziomu zaawansowania naszego projektu, chociażby poprzez dodanie do niego aparatury pomiarowej lub oświetlenia.
Po zapoznaniu się ze schematami standardowych dronów, nie powinno stanowić dla nas trudności połączenie wszystkich nabytych komponentów w jedną, integralną całość. Jeżeli jednak nie jesteśmy wystarczająco biegli w dziedzinie technologii czy elektroniki, poprośmy o pomoc eksperta. Profesjonalne wykonanie drona sprawi, że będzie on nam służył przez długie lata a dodatkowo spełniać będzie wszystkie, nawet najbardziej zaawansowane funkcje.

Po zakończeniu montażu przeprowadźmy dokładną inspekcję naszego statku powietrznego. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na wszelkie zbyt luźno przymocowane elementy, gdyż podczas lotu mogą one przyczyniać się do powstawania nadmiernych drgań, które to znacznie zmniejszą jakość wykonywanych zdjęć lub nagrywanych klipów filmowych.
Ostatnim krokiem procesu konstrukcyjnego jest konfiguracja aparatury oraz osprzętu elektronicznego. Musimy mieć pewność, iż nasz dron precyzyjnie odpowiada na ruchy kontrolera, wszystkie przyciski przypisane zostały do właściwych funkcjonalności, natomiast zasięg zdalnego sterowania jest wystarczający. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy, nie pozostaje nam nic innego jak wybrać się w odludne miejsce i wykonać lot testowy naszym samodzielnie złożonym dronem! Wybierzmy do tego celu położone z dala od zabudowań mieszkalnych łąki i parki, gdyż w przypadku, gdy elektronika lub komponenty mechaniczne zawiodą a nasz pojazd latający odmówi posłuszeństwa, będziemy mieli pewność, że nikomu nie stanie się krzywda!

Instrukcja składania drona dostępna tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *